Na Cibulce 665, 266 01 Beroun, Česká Republika
+420721500000
info@pensionprimus.cz
Rezervace
Aktivity

 

Beroun

Město Beroun leží na soutoku Berounky a Litavky a pyšní se označením Historické město roku 2009. Dnešní Beroun může turistům nabídnout historické památky, možnosti sportovního a kulturního vyžití, výlety do krásného údolí řeky Berounky, do Českého krasu či Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Kraj byl osídlen již v pravěku, což dokazují archeologické vykopávky. Město Beroun vzniklo v polovině 13. století. Doba Karla IV. znamenala dobu rozkvětu města a jeho řemesel, například hrnčíři.  Od poloviny 18. století se Beroun vyvíjel do dnešní podoby a stal se centrem oblasti.

Městské hradby a brány

Berounské městské opevnění s dvěma branami je jedním z nejzachovalejších hradebních systémů v Česku a má své místo také v širším středoevropském prostoru. Vzniklo na podnět krále Václava II. Na přelomu 13. a 14. století, kdy byly hradby šest až devět metrů vysoké, asi dva metry silné a bylo do nich vestavěno 37 bašt. V této době bylo typické užívání hranolových, dovnitř otevřených hradebních věží. Doslova symbolickými památkami Berouna jsou dvě věžové brány – Pražská a Plzeňská, dodnes dominující městu. Jejich krásně vytesanými portály musí projít každý návštěvník, chce-li poznat krásu starobylého centra. Žádné jiné české město se nemůže pochlubit dvojicí původně zcela shodných bran, navíc z doby nejstaršího budování městských opevnění v českých zemích.

 

Jenštejnský dům

Je nejstarším historicky doloženým domem v Berouně. Původně zde stával dům gotický, který byl patrně celý zničený při požáru na konci 16. století. Nový dům nechal postavit císařský rychtář a ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Berouna Jindřich Čížek z Jenštejna.

 

Muzeum Českého krasu

Muzeum sídlí v Jenštejnském domě, návštěvníkům nabízí nejen informace ve stálých expozicích a v Geoparku ve dvoře muzea, ale i celou řadu krátkodobých výstav.

 

Geopark Barrandien

V této zajímavé expozici pod širým nebem se zájemci seznámí s geologickým vývojem Barrandienu prostřednictvím typických a přitom atraktivních exponátů zahrnujících období od kambria až po devon. Z kameniště si mohou turisté odnést zkamenělinu, minerál či horninu. Geopark Barrandien je situován přímo ve dvoře Muzea Českého krasu, jen pár metrů od Husova náměstí. Díky své poloze v centru města je využíván také k přednáškám, jarmarkům historických řemesel, divadelním představením či filmování. Parkové úpravy s lavičkami umožňují návštěvníkům příjemnou relaxaci a odpočinek.

 

Kultura

S kulturním životem Berouna jsou spojeni spisovatelé, malíři hudebníci. K nejznámějším osobnostem patřil dirigent Václav Talich, který zde strávil poslední léta svého života. Jeho jméno je spojeno s hudebním festivalem Talichův Beroun.

 

Městská galerie Beroun

Městská galerie Beroun zahájila svoji činnost v červnu 2001 v prostorách Muzea Českého krasu na Husově náměstí. Představuje návštěvníkům malíře, grafiky, ilustrátory, keramiky, umělecké kováře, kamenosochaře, fotografy … Vystavují zde umělci začínající i starší, renomovaní, berounští i mimoberounští.

 

Medvědárium na Městské hoře

Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. V říjnu 2000 si město pořídilo medvědy živé. Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi. Zanedlouho je proslavil večerníček Václava Chaloupka Méďové. Po natáčení našli domov na Městské hoře v Berouně, kde město nechalo postavit medvědárium. Huňáči tu mají krásný a rozlehlý výběh (téměř 25 arů) s bazénkem. Nachází se tu tři ložnice, přípravna krmiva.
V blízkosti se nachází dětské hřiště i občerstvení.
Každý rok v lednu slaví huňáči své narozeniny.

 

Rozhledna na Městské hoře

V roce 1934 získala berounská firma Jelínek a synové zakázku na výstavbu vodojemu na Městské hoře. Přišli s iniciativou rozšířit stavbu o vyhlídkovou věž.  Radním se nápad líbil. Rozhledna byla poprvé otevřena veřejnosti roku 1936 a koncem devadesátých let byla zrekonstruována.

 

 

Praha, 30 km do centra

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě. Patří k nejkrásnějším evropským metropolím. Její historické centrum s jedinečným panoramatem Pražského hradu, který představuje největší hradní komplex na světě, je památkovou rezervací UNESCO. Neobyčejné množství a koncentrace dochovaných architektonických památek je mimo jiné zapříčiněno relativně minimálním poškozením za druhé světové války (na rozdíl od mnoha ostatních evropských velkoměst). Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně miliony turistů ze zemí celého světa, což Prahu činí jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Praha coby historická metropole Čech byla v minulosti sídelním městem českých knížat a králů, římsko-německých císařů a hlavním městem Československa.

Významné pražské budovy a organizace

 • Staroměstské náměstí
 • Staroměstská radnice a Pražský orloj
 • Malá Strana
 • Karlův most, Juditin most
 • Královská cesta
 • Pražský hrad
 • Gotické a barokní kostely – Chrám sv. Víta, Chrám sv. Mikuláše, apod.
 • Národní divadlo
 • Národní muzeum
 • Novoměstská radnice
 • Tančící dům
 • ZOO Praha
 • Židovský hřbitov, muzeum a synagóga
 • Atd.

 

 

Hrad Karlštejn, 15 km

Hrad Karlštejn založil roku 1348 český král a římský císař Karel IV. Ve stylu vrcholné gotiky, nejen jako císařskou rezidenci, ale zejména jako pevnost k uložení svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Za husitských válek zde byly uloženy české korunovační klenoty a nejdůležitější písemnosti Českého království, které byly střeženy téměř 200 let.

Dnešní podobu vtiskla hradu přestavba v 19. století. První prohlídkovou trasu tvoří prostory Císařského paláce a Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. století až 19. století. Druhá prohlídková trasa zahrnuje kostel Panny Marie, kapli sv. Kateřiny, lapidárium, knihovnu a kapli sv. Kříže se světově unikátním souborem deskových obrazů od mistra Theodorika ze 14. století. Přístupná je i Studniční věž s 80 metrů hlubokou hradní studnou.

V těsné blízkosti vstupu do areálu hradu se nachází muzeum voskových figurín – česká historie. V autentických prostředích mohou návštěvníci vidět řemesla a celé městečko, které vzniklo při budování hradu.

 

 

Hrad Křivoklát, 24 km (36 minut autem)

Je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. V 15. století byl Křivoklát přestavěn Vladislavem Jagelonským do pozdně gotického stylu. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenbergové, kteří hrad drželi až do roku 1929, jej přivedli k záchraně rozsáhlým restaurováním. Prohlídka hradu zahrnuje hradní kapli, královský a rytířský sáls expozicí pozdně gotického malířského a sochařského umění, knihovnu s 52 tisíci svazky, fürstenberské muzeum a obrazárnu, vězení, mučírny, Velkou věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí.

 

Hrad Točník, 26 km (20 minut autem)

Hrad byl založen českým králem Václavem IV., synem Karla IV., ještě před rokem 1398. Na Točníku vydal král Václav IV. řadu významných listin, po roce 1413. Jeho nástupce král Zikmund o hrad ztratil zájem. Další stavební úpravy realizoval Jan starší z Lobkowicz. Tento rod měl hrad v držení až do roku 1594. Na další tři století se stal majetkem české komory. Hrad pozbyl pro správu svůj význam a postupně chátral. Posledním majitelem hradu byl rod Colloredo Mansfeldů, kteří jej darovali Klubu českých turistů.

 

Hrad Žebrák, 26 km (20 minut autem)

Hrad Žebrák postavili ve druhé polovině 13. století příslušníci rodu Buziců, páni z Valdeca. Roku 1336 se hrad stal královským majetkem. Nejvýznamnější etapu ve vývoji hradu představovala vláda Václava VI., který jej přestavěl ve velkolepou rezidenci. Král Václav IV. na Žebráku často a s oblibou pobýval, i poté, kdy si nad ním, na horním konci skalního hřebene, vystavěl nový nádherný hrad Točník. Husitské války se hradu téměř nedotkly, znamenaly však jeho přechod do rukou zástavních držitelů. Od konce 15. století se zájmem majitelů přesunul na pohodlnější Točník a Žebrák počal být zanedbáván. Proces chátrání urychlil požár v roce 1532, po němž se uvádí již jako hrad pustý. Mohutná válcová věž zdobená iluzivním kvádrováním jako rozhledna, temná hladomorna, starý palác s pecí, torzo výstavného paláce Václava IV., krása okolních hlubokých křivoklátských lesů, to nabízí zřícenina hradu Žebrák svým návštěvníkům do dnes.

 

Svatý Ján pod Skalou, 7,8 km (15 minut autem)

Jedním z nejnavštěvovanějších míst Českého krasu je malebná vesnice Svatý Ján pod Skalou obklopená loukami a lesy, které se vypínají na vysokých skalách. Malá silnice vedoucí hlubokým údolím podél potoka od Berounky vás dovede před klášter a kostel s jeskyní poustevníky Ivana. Je možné se vydat na monumentální vápencovou skalní stěnu, která se vypíná až do výšky 210 metrů a je z ní překrásný výhled na klášter a okolí z ptačí perspektivy. Na vrcholu skály je umístěn dřevěný kříž, který podle pověsti dostal poustevník Ivan od svatého Jana Křtitele na místě, kde nyní stojí kaple Povýšení svatého Kříže na cestě nahoru. V Ivanově jeskyni vyvěrá léčivá voda. Dříve nesla název Ivanka a dokonce se prodávala v lahvích.

 

Tetín (doplnila jsem navíc), 6,1 km (12 minut autem)

Tetín je místo, které vás přivede zpět k úsvitu českých dějin, k rodu Přemyslovců a počátkům budování českého státu, k nástupu křesťanství v Čechách. Podle legend zde stál bájný hrad Krokovy dcery Tetky. Druhým nedochovaným hradem bylo sídlo svaté Ludmily, která zde zahynula mučednickou smrtí. Doposud v Tetíně stojí torzo třetího, raně středověkého hradu Přemyslovce Štěpána z Tetína. Obec Tetín se honosí třemi historicky i architektonicky zajímavými kostely. V muzeu se můžete seznámit s bohatou historií i kulturními pamětihodnostmi obce i s přírodními zajímavostmi. Prohlídku muzea je možno spojit s prohlídkovým okruhem historickou částí obce s výkladem průvodce. Tetín je součástí CHKO Český kras a nabízí množství turisticky vděčných tras.

 

Český kras (pracovně „trilobiti“)

Český kras tvoří centrální část oblasti zvané Barrandien (oblast mezi Prahou a Plzní).

Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena v roce 1972 na rozloze 128 km² k ochraně nejcennější části barrandienské pánve. Rozléhá se mezi Prahou (Radotínem) a Berounem.

Toto území tvoří převážně prvohorní usazeniny (vápenec a břidlice) silurského a devonského stáří s četnými krasovými jevy včetně jeskyní patřících k největším v Čechách.

Vyskytuje se zde cenná teplomilná květena i zvířena a také významný počet cenných geologických profilů a světově významných nalezišť zkamenělin. Výzkumem českých trilobitů proslul v 19. století zejména francouzský inženýr a přírodovědec Joachim Barrande.

 

Hranice mezi devonem a silurem není výrazná, prakticky jde o dvě období mořské sedimentace a v obou případech jsou usazeniny vápenité. Podle výzkumů je hranice stanovena na paleontologickém základě, tj. podle typů zkamenělin. V devonském období byla naše krajina v blízkosti nejteplejších pásem Země. Devonské moře mělo na našem území ráz dnešních tropických moří s množstvím korálových útesů a živočichů. Hranice mezi silurem a devonem jsou vyznačeny v Českém krasu na dvou místech – na Budňanské skále v Karlštejně a v národní přírodní památce Klonk u obce Suchomasty – tato stratigrafická lokalita představuje světově uznávané rozhraní (stratotyp) siluru a devonu, schválené usnesením 24. mezinárodního geologického kongresu v Montrealu roku 1972 (jde o vůbec první takový celosvětově prohlášený stratotyp).

Koněpruské jeskyně, 9,4 km (17 minut autem)

Největší český jeskynní systém vytvořený v devonských vápencích usazených v mělkém moři před 400 – 300 miliony let. Nádherná krápníková výzdoba vyplňuje tři patra chodem a dómů, délka 2 km, hloubka přes 70 m). Vedle krásné krápníkové výzdoby zde byly objeveny kostry pravěkých zvířat, pozůstatky pračlověka a jeho nástroje i středověká penězokazecká dílna z 15. století.

 

Velká Amerika

Nedaleko hradu Karlštejn se nachází „český Grand Canyon“. Právě tak se přezdívá vápencovému lomu Velká Amerika, který je částečně zatopen a svou monumentálností připomíná americký kaňon. Lom je hluboký 80 metrů a na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou a hloubkou okolo 10 metrů. Hluboký kaňon je možné si prohlédnout z vyhlídkové terasy, či s trochou opatrnosti po pěšinách vedoucích kolem Velké Ameriky. Pohled je to velmi impozantní. Hned za Velkou Amerikou se nachází o něco menší lom Mexiko.

 

 

Pokoje

Je libo si balkon, výhled na město nebo přístup z pokoje rovnou do bazénu? Není problém, stačí si jen vybrat …

Pension Primus je nekuřácký rodinný pension.  Svým hostům nabízí moderní dvou- až čtyřlůžkové pokoje rozdělené do tří pater. Pokoje v přízemí mají přímý vstup na terasu a k bazénu, pokoje v prvním patře disponují balkónem a pokoje ve třetím patře nabízejí nejlepší výhled na Beroun a okolí. Součástí pensionu je i jídelna, kde jsou podávány snídaně a dále je využívána jako společenská místnost.

Kvalitní postele a matrace, psací stůl s wi-fi zdarma, satelitní TV, minibar, koupelna vybavená fénem a ručníky a osušky jsou samozřejmostí v každém pokoji. Hosté vyššího vzrůstu jistě ocení v některých pokojích postele prodloužené délky 220 cm. Moderní vybavení a vzhled všech pokojů uspokojí i náročného zákazníka.

 

 

Uvítací blog

Aktuálně, až budeme web spouštět

 

Aktivní vyžití

Beroun

 1. Cyklostezska Po stopách českých Králů

Cyklostezsky v údolích řek jsou velmi oblíbené a populární, proto ta po stopách českých králů není výjimkou, vede z Berouna podél řeky Berounky na Srbsko a Karlštejn. V opačném směru na kole přijedete do Nižboru nebo podél řeky Litavky do Králova Dvora.

 

 1. Venkovní plavecký bazén

Berounský venkovní plavecký bazén má kapacitu 1850 návštěvníků. K dispozici je jim  dvacetipěti metrový bazén, dětský bazének a tobogán se skluzavkami.

Příjemné chvíle odpočinku může návštěvníkům dopřát take vířivka se saunou a párou. Samozřejmostí je fitness a relaxační centrum, doplněné minigolfem s 18-ti drahami.

Městský plavecký areál Tipsport laguna

Berounský Aquapark se nachází v malebném prostředí na berounském Ostrově. Návštěvníkům je k dispozici pětadvacetimetrový plavecký bazén se šesti drahami včetně horké páry. Vedle rekreačního a dětského bazénu se možné navštívit take vářivku. Především děti ocení lákavou atrakci v podobě vodní jeskyně. Nejen děti ale i dospělí si mohou užít 58 metrů dlouhý pneumatikový toboggan a dvojité patnáctimetrové skluzavkya venkovní toboggan o délce 78 metrů. Součástí zábavního parku je I fitness a relax centrum se solnou jeskyní.

 

Nevím, jestli ty dva odstavce nakonec nepředstavují jeden areál?????

 

 1. Zimní stadion

Plocha stadionu má rozměry 58 x 28 metrů, je využívána kromě ledního hokeje, bruslení pro veřejnost  a curlingu v období mimo hlavní “zimní sezónu”  i pro potřeby In-line hokeje, nebo při různých kulturních akcích.

 

 1. Sportcentrum Eden

Areál sportovních a volnočasových aktivit  – v letním období je velmi oblíbená lukostřželba, volejbal, nohejbal, beachtenis, beachvolejbal, v zimních měsících je vyhledáván indoor golf a badmintonový kurt. Novinkou je unikátní osmnáctijamkové Crazy golfové hjřiště (první na území Ceské republiky). Hřiště návštěvníky ypřenese do pohádkového světa se skutečným hradem, ratížřem s erbem královského města Beroun.

 

 1. Sport centrum TJ Lokomotiva

Squashové kurty, baechvolejbalové  hřiště, tenisová a basketdbalová hala, fitcentrum, spinning a relaxační studio – to je sportovní areál leží v těsné blízkosti atletického stadionu. Součástí areálu je take nekuřáčký sportbar s dvěma bowlingovými drahamiu a letní terasou.

 

 1. Tenisové kurty

 

 1. Beroun Golf resort – Jedno ze čtyř petihvězdičkových hřišť západně od Prahy (dále Karlštejn, Albatross a Zbraslav). Moderní golfový areál o rozloze 65 hektarů je vybudován v bývalém vojenském prostoru nad Beropunem. Hráči golfu si zde mohou vychutnat nádherné výhledy do okolí. Toto hřiště patří mezi nejvýhledovější golfové areály.  a  tvoří klasické osmnáctijamkové hřiště. onkurovat mu může snad jen Ypsilonka nebo zmíněný Karlštejn. Vidět je údolí Berounky, Litavky (až někam k Žebráku), kopce Českého krasu. Občas zapomente hrát, kocháte se. Hřiště tvoří klasické osmnáctijamkové golfové hřiště a cvičné plochy pro trénink golfového švihu a krátkých přihrávek.  Je zde 70 písečných překážek a 4 umělá jezera o celkové rozloze 3,5 hektaru.

 

 

 1. Trampolíny Beroun

Trampolíny jsou velmi oblíbenou sportovní atrakcí planou zábavy pro děti i dospělé

 

 

 1. In-line dráha – nalézá se na levém břechu řeky Berounky v klidné části města a vede podél fotbalového hřiště. Pro bruslaře jsou zde dva okruhy, jeden o délce 423m a druhý kratší o délce 153,9 m. Trať je lemována lavičkami, kde můžete dopřát odpočinek a relax sobě i svým bruslím.

 

 

 1. Skatepark – tento sportovní areál byste nalezli v blízkosti železničního hlavního nádraží, vzhledem k různým, stupňům obtížnosti je vhodná jak pro profesionály, tak pro začáítečníky. Zájemcům jsou k disoozici tak zvané real street prvky, zábradlí, šikmé nájezdy I rádiusy. Nezastřešený železobetonový skatepark se rozprostírá na ploše 40 x 20 m. Splňuje tak parametry profesionálního sportoviště. S pravidelností jsou pořádány závody s profesionálními jezdci.

 

 

 

 1. Vápencové skály u Srbska – horolezectví

 

 

 

Restaurace

 • Pizzerie&Restaurace Carino
 • LAPAZ Mexická restaurace
 • Patriot club
 • SHEN ZHOU Čínská restaurace
 • Blackdog Cantina